خانه / سلامت / تمام خاصیت های نوشیدن یه استکان چای

تمام خاصیت های نوشیدن یه استکان چای

تمام خاصیت های نوشیدن یه استکان چای تهیه شد

تمام خاصیت های نوشیدن یه استکان چای

شاید در حین نوشیدن چای هیچ وقت ذهنتان را درگیر چنین قضیه‌ای نکرده باشید اما واقعیت درباره چای در بسیاری نکته‌ها نهفته بسياري درباره چاي است که بعید نیست خیلی از آدم‌های چای خور هم از اصل ماجرا بی‌خبر باشند. آنچه که معمول است نوشیدن یک فنجان چای داغ براي رفع خستگی و کسالت مفيد است یا یک پذیرایی معمول از مهمان‌های خودمانی براي اين که عده‌ای دور هم جمع شده و می‌خواهند گپ دوستانه‌ای بزنند و در این میان یک فنجان چای داغ هم جمع را گرم و گیراتر می‌کند.

بهتر است نگاهتان را به این نوشیدنی ساده اما پرفایده از یک دید سطحی به نگاهی عمیق‌تر تغییر دهید. چون موضوع درباره چای و فوایدش جدی‌تر از آن چیزی که شما تا به امروز فکر می‌کردید. چای می‌تواند با چاقی احتمالی‌تان مبارزه کند. این نوشیدنی محبوب می‌تواند سپرهای شما برابر بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان باشد. بهتر است بدانید تحقیقات نشان داده که نوشیدن سه فنجان چای در روز و چه بسا بیشتر می‌تواند مفیدتر از آب خوردن در مقدار مشابهی با چای باشد. آنتی اکسیدان نهفته در چای توانایی بالا بردن میزان سلامتی بدن را بالا مي‌برد و این درست همان ویژگی است که در نوشیدن مداوم آب نیز وجود دارد. با همه این اوصاف بهتر است هرگز نوش جان کردن یک فنجان چای داغ را از خود دریغ نکنید.

چای مانع خرابی دندان‌ها می‌شود. چه باور کنید و چه نکنید نوشیدن منظم چایی دندان‌های شما را مقاوم می‌کند و به این ترتیب از خطر پوسیدگی آنها مي‌كاهد. چایی منبع اصلی فلورید است؛ چیزی که سبب تقویت مینای دندان می‌شود. آنتی اکسیدان موجود در چای نيز این توانایی را دارد که در برابر باکتری‌هایی که بیماری‌های لثه و دندان را موجب می‌شوند مقاومت کند. پس اگر مردد بودید بهتر است این تردید را کنار بگذارید و حداقل روزی یک فنجان چای بنوشید.

چای آب بدن را تأمین می‌کند اگرچه آب تنها منبع قابل اتکا برای تأمین آب بدن به خصوص بعد از ورزش یا یک روز کاری است اما برخی محققان بر این باورند که نوشیدن چایی هم می‌تواند دقیقاً همان فوايدي را که آب برای بدن دارد، داشته باشد و به همان اندازه مفید واقع شود. با وجود میزان کافئین بالای نهفته در چای اما این نوشیدنی می‌تواند جایگزین مناسبی برای آب باشد.

آیا نوشیدن چای شما را لاغر می‌کند؟ تحقیقات برخی دانشمندان نشان داده اگر افراد نوشیدن چای را به شکل منظم در برنامه روزانه‌شان جای بدهند کمک قابل توجهی به نگه داشتن وزن خود در شرایط ایده‌آل می‌کنند چون یکی از خصوصیات چای سوزاندن کالری با سرعت بالاست. به هر صورت چای جزو آن دسته نوشیدنی‌هایی است که هرگز سبب چاقی نمی‌شود، پس بدون ترس و واهمه می‌توانید روزی چند فنجان از آن را نوش جان کنید.

قدرت حافظه خود را با چای تقویت کنید. دانشمندان عقیده دارند برخی انواع چای به خصوص چای سبز قدرت سلول‌های حافظه‌ای مغز را بالا مي‌برد و حتی مانع بروز بیماری‌هايی مثل آلزایمر مي‌شوند. پس جای تعجبی ندارد اگر افراد سالخورده بیش از جوان‌ها چای می‌نوشند.

همراه چای سرطان را شکست بدهید. برخی تحقیقات اثبات شده نشان داده‌اند که نوشیدن چای می‌تواند به شکل جدی شانس شما را براي جلوگیری از بروز بیماری سرطان بالا ببرد. هرچند ادامه این تحقیقات همچنان در جریان است اما تا بدین جای کار مشخص شده انواع سرطان‌ پروستات، دهان و سینه در بین افرادی که روزانه بین 5 فنجان یا بیشتر از آن چای می‌نوشند بسیار کمتر دیده شده است.

از صبح تا شب با چاى

وقتي صبح زود قصد كني به كوه و بيابان بروي تا كمي نشاط به ريه‌هايت و سلول مغزت تزريق كني در ذهنت مدام رنگ و بوي چاي شكل مي‌گيرد. مي‌خواهي بروي دربند يا دركه ياد رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌هاي طول مسير مي‌افتي و كساني كه با زدن دستهايشان به هم مژده چاي تازه يا قند پهلو يا آويشن و چند نوع ديگر را مي‌دهند. اگر در این روزها قصد داشته باشي هوايي تازه كني، چاي دارچين بهترين پيشنهاد است. چوب دارچين را در قوري آب جوش مي‌اندازي و چاي دم مي‌كني و بدون شكر مي‌نوشي.

شب كه به خانه باز مي‌گردي رمقي برايت باقي نمانده و آن قدر خوراكي‌هاي جور واجور خورده‌اي كه نفخ كرده‌اي. علاج دردت چاي و نبات است. اگر كارمند باشي فردا صبح شاد و سرحال نشسته‌اي سر ميز صبحانه و هوس خوردن چاي شيرين رهايت نمي‌كند. به خصوص با نان بربري تازه و پنير اصل تبريزي. اگر كمي متفاوت‌تر باشي مثل انگليسي‌ها چاي سياه را با شير سرد مي‌نوشي و خواب از سرت مي‌پرد.

اگر كارگر باشي ميان چاشت روزانه كنار سبزي و ريحان و ترب، تنها و تنها چاي داغ قندپهلو مي‌چسبد. به خصوص اگر قند اصل فريمان كنار استكان كمرباريك باشد.

ظهرها و بعد از ناهار براي تجديد قوا چاي را با خرما مي‌نوشي، شيريني طبيعي خرما، با تلخي ذاتي چاي حال خوشي درونت ايجاد مي‌كند.

عصرها كه همراه رفقا براي گپ دوستانه سري به قهوه‌خانه يا كافي‌شاپ‌ها مي‌زني بعد از كشيدن قليان هيچ چيز چون چاي داغ و لب سوز نمي‌چسبد، آن قدر كه احساس مي‌كني مي‌تواني راحت‌تر نفس بكشي.

برترین ها