خانه / بیماری ها و درمان / آموزش روش صحیح مسواک زدن

آموزش روش صحیح مسواک زدن

آموزش روش صحیح مسواک زدن تهیه شد

آموزش روش صحیح مسواک زدن

مسواک زدن منظم دندان‌ها نقش کلیدی در رعایت بهداشت دهان و دندان داشته و مهم‌ترین روش برای حفظ طرح لبخند زیبا و سالم است. در حقیقت انجام این کار می‌تواند مواد غذایی باقیمانده در دهان را پاک کرده و از ایجاد پوسیدگی دندانها و ابتلا به بیماری‌های لثه جلوگیری نماید. در این مطلب درباره روش‌های مناسب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحبت شده است.

هفت نکته برای مسواک زدن بهتر دندان‌ها

* نگه داشتن موهای مسواک در زاویه 45 درجه نسبت به خط لثه

* استفاده از مقدار فشار کافی در برابر لثه‌ها و بین دندان‌ها در هنگام مسواک زدن (در هنگام انجام این کار نباید فشار زیاد به لثه‌ها و دندان‌ها وارد شده و از مسواک دارای موی زبر به این منظور استفاده شود).

* سطوح داخل و خارج دندان خود را چندین بار با استفاده از حرکت‌های کوتاه و چرخشی مسواک بزنید. همچنین لازم است در این حالت از مسواک زدن مناسب خط لثه نیز اطمینان حاصل شود.

* مسواک زدن سطح رویی دندان‌ها. علاوه بر این لازم است مسواک زدن سطوح داخل دندان‌های جلوی دهان با خم کردن مسواک به صورت عمودی و حرکت مسواک به سمت بالا و پایین با ناحیه جلوی مسواک انجام شود.

* مسواک می‌تواند فقط یک یا دو دندان را در هر بار تمیز کند. در این شرایط لازم است مسواک به صورت مرتب با کلیه دندان‌ها تماس داشته و از مسواک زدن دندان‌ها به مدت دو دقیقه کامل اطمینان حاصل شود.

* بهتر است در هنگام مسواک زدن در آینه نگاه شود تا به این ترتیب تمیز شدن همه دندان‌ها و مسواک زدن آن‌ها به‌طور دقیق کنترل گردد.

* پس از مسواک زدن دندان‌ها، به خاطر داشته باشید لازم است زبان نیز مسواک زده شود. در حقیقت باکتری‌های دهانی می‌توانند بر روی سطح زبان باقی بمانند.

دهان‌شویه: هنگامی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کامل شد، لازم است از دهان‌شویه برای تمیز کردن بیشتر دهان و پاک کردن جرم و پلاک دندان و نیز خارج کردن ذرات مواد غذایی باقیمانده در دهان استفاده شود.

آرام مسواک زدن

بسیاری افراد تصور می‌کنند مسواک زدن شدید دندان‌ها برای تمیز کردن آن‌ها موثرتر است، اما این تصور کاملاً غلط است. در حقیقت با حرکت‌های سریع و شدید نمی‌توان به خوبی سطوح دندان را تمیز کرده و ذرات باقیمانده بر روی آن که می‌توانند باعث ابتلا به بیماری‌های لثه همچون خونریزی لثه و فرسایش مینای دندان شوند را پاک کرد. با توجه به اینکه مسواک زدن یک عادت است، معمولاً عوض کردن حالت مسواک زدن شدید دندان‌ها و ایجاد تغییر در آن سخت بوده و به زمان نیاز دارد. همچنین در صورتی که مسواک شما دچار فرسایش شده و موهای آن از حالت طبیعی خارج شده‌اند، احتمالاً شرایط مسواک ضعیف بوده و زمان عوض کردن آن فرا رسیده است.

چه زمانی برای مسواک زدن مناسب است؟

هنگامی که مسواک زدن نقش پیشگیری کننده داشته باشد، لازم است به‌طور منظم از آن استفاده شود. در این شرایط دندانپزشکان معمولاً به افراد توصیه می‌کنند دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک زده و یک بار در روز نخ دندان بکشند. همچنین پس از مصرف مواد غذایی حاوی سطح بالای کربوهیدرات یا تنقلات، مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین لازم است دندان‌ها مسواک زده شوند.

استفاده از مسواک مناسب

امروزه مسواک‌ها در اندازه‌ها و انواع مختلف وجود داشته و اکثر افراد نمی‌دانند چه اندازه‌ای به‌طور دقیق برای استفاده آن‌ها مناسب است. به هر حال، برای تمیز کردن مناسب دندان‌ها لازم است از مسواک‌های دارای اندازه و ظاهر مناسب استفاده شود. در واقع در صورتی که مسواک بسیار بزرگ باشد، احتمالاً فرد مجبور می‌شود دهان خود را بیش از حد باز کند. در طرف مقابل اگر مسواک بسیار کوچک باشد، تمیز کردن مناسب دندان‌ها امکان‌پذیر نیست. به این ترتیب هنگامی که مسواک به خوبی در دست‌ها و دهان شما قرار گرفته و از طریق آن امکان دسترسی مناسب به همه دندان‌ها وجود داشته باشد، احتمالاً اندازه مسواک برای استفاده شما مناسب خواهد بود.

مسواک دارای موهای نرم یا موهای سخت؟

معمولاً، سر مسواک می‌بایست به کوچکی 1 تا 1 و نیم سانتی‌متر برای دسترسی بهتر به نقاط مختلف دهان باشد. همچنین دسته مسواک می‌بایست به اندازه کافی بلند و پهن بوده و موهای محکم و نرم با انتهای گرد داشته باشد. گاهی اوقات، برخی مسواک‌ها بیش از حد ساینده هستند و امکان فرسایش دندان‌ها در هنگام استفاده از آن‌ها وجود دارد. به این ترتیب استفاده از یک مسواک دارای موهای نرم و برخوردار از سر گرد به همراه حالت‌های مختلف مو می‌تواند به تمیز کردن دندان‌ها به‌طور موثر کمک کند. توجه داشته باشید در هنگام مسواک زدن لازم است فشار کافی به دندان‌ها برای دسترسی به فضای بین دندان‌ها و نیز سطح رویی آن‌ها وارد شود. در حقیقت در اکثر موارد به افراد توصیه می‌شود از مسواک‌های دارای موهای متوسط و سخت برای مسواک زدن استفاده نکنند.

چه مدت لازم است دندان‌ها مسواک زده شوند؟

مسواک زدن در هنگام روشن بودن رادیو یک ایده مناسب می‌باشد، زیرا در عمل بسیاری دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند مسواک زدن به مدت سه تا چهار دقیقه ادامه یابد و این مدت زمان میانگین پخش یک آهنگ از رادیو می‌باشد. علاوه بر این افراد می‌توانند از مسواک‌های تایمر دار به این منظور استفاده کنند. در اکثر موارد افراد تصور می‌کنند برای مدت طولانی‌تر مسواک زده‌اند، اما در حقیقت زمان اختصاص یافته توسط آن‌ها برای مسواک زدن کمتر از یک دقیقه می‌باشد.

برای اطمینان از مسواک زدن صحیح و از قلم نیفتادن نقاط خاص بر روی دندان‌ها، معمولاً به افراد توصیه می‌شود سه تا چهار دقیقه کامل در طول یک روز مسواک زده و کمتر از مسواک زدن سریع دندان‌ها برای پنج مرتبه یا بیشتر در روز استفاده کنند.

دندان‌های خود را زیاد مسواک نزنید

برخی افراد دارای وسواس نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بوده و به همین خاطر بیش از حد دندان‌های خود را مسواک می‌زنند. به این ترتیب در صورتی که شما بیش از 3 بار دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، انجام این کار می‌تواند به دندان‌های شما آسیب وارد کند. در حقیقت این شرایط می‌تواند باعث عقب‌رفتگی یا تحلیل لثه و فرسایش تدریجی مینای دندان شود. بنابراین همواره به افراد توصیه می‌شود مسواک زدن را بیش از حد انجام ندهند. به عنوان یک قاعده کلی به خاطر داشته باشید رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان از طریق مسواک زدن آرام دندان‌ها به مدت 2 دقیقه برای دو یا سه بار در یک روز امکان‌پذیر است.

مسواک زدن را از یک نقطه یکسان در هر بار آغاز نکنید

اکثر افراد مسواک زدن دندان‌های خود را از یک نقطه مشابه آغاز می‌کنند. این شرایط یک مشکل عادی در بین افراد است. هنگامی که مسواک زدن از یک نقطه خاص در هر بار آغاز شود، احتمال بی‌توجهی و خسته شدن فرد در ارتباط با مسواک زدن نقاط خاص از دندان‌ها افزایش پیدا می‌کند. این شرایط به معنی این است که تمیز کردن دندان‌ها به خوبی و به صورت موثر انجام نمی‌گیرد.

پنج نکته قابل توجه برای نخ دندان کشیدن مناسب

* نخ دندان کشیدن را با استفاده از یک نخ دندان 18 سانتی آغاز کنید. بخش زیادی از نخ دندان را دور انگشتان میانی خود پیچانده و بخش باقیمانده را دور انگشت مشابه بر روی دست دیگر بپیچانید.

* بخش باقیمانده نخ دندان با طول حدود 1 سانتیمتر را محکم بین دست‌های خود بگیرید. نخ دندان را در فضای بین دندان‌ها با حرکت آرام اره‌ای وارد کنید.

* هنگامی که نخ دندان به خط لثه برسد، فرد احساس مقاومت در برابر حرکت نخ دندان خواهد داشت. در این زمان می توان نخ دندان را با یک الگوی C شکل به آرامی در ناحیه مورد نظر حرکت داد.

* نخ دندان را در برابر هر یک از دندان‌ها نگه داشته، به آرامی آن را بر روی سطح دندان حرکت داده و از خط لثه دور کنید. این کار را برای همه دندان‌ها انجام داده و دندان‌های عقب دهان را مورد بی‌توجهی قرار ندهید.

* شجاع باشید! در صورتی که اخیراً نخ دندان نکشیده‌اید، احتمالاً لثه‌های شما در هنگام کشیدن نخ دندان زخم شده یا دچار خونریزی می‌شود. به هر حال نیازی به نگرانی در این رابطه نیست. در حقیقت با گذشت 5 تا 6 روز، باکتری‌های جمع شده بین دندان‌ها و خط لثه پاک شده و در نهایت فرد با بهبود شرایط خود در این رابطه مواجه خواهد شد.

منبع:tehrandentalclinics

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.